Jak funguje fotovoltaický panel?

Fotovoltaický panel

Fotovoltaické panely tvoří nepostradatelnou součást každé fotovoltaické elektrárny. Umísťují se zejména na střechy rodinných domů, kde přeměňují sluneční záření na elektřinu. Přeměna energie ze slunce funguje na principu známém jako fotovoltaický jev a odehrává se ve fotovoltaických článcích.

Jednotlivým solárním článkům se také říká buňky a v ‍solárním panelu jsou spojeny sériově. Série článků jsou potom spojeny paralelně. Starší typy solárních panelů se skládají se obvykle z 60 nebo 72 článků. Modernější panely mají 108, 120 nebo 144 půlených článků. Výhoda půlených článků v ‍solárních panelech spočívá v tom, že lépe zvládají částečné zastínění panelů. Jednotlivé solární panely jsou mezi sebou propojeny a vytvářejí tak pole neboli string.

Špičkový výkon fotovoltaického panelu se obvykle pohybuje kolem 400 Wp při ploše cca 2 m2. Solární systémy pro domácí fotovoltaické elektrárny dosahují výkonu několika kilowattpeaků (kWp), standardně do 10 kWp. Fotovoltaické panely mají životnost i 40 let a jejich výkon klesá ročně přibližně o 0,7 %.

 

Typy fotovoltaických panelů:

Nabídka fotovoltaických panelů je široká, o to důležitější je dobře vybírat. Ať už jde namátkou o kvalitu zpracování nebo záruky. U nás v innogy se můžete spolehnout na špičkovou kvalitu fotovoltaických panelů od zavedených výrobců. Díky tomu poskytujeme ke všem námi dodaným fotovoltaickým systémům dlouhodobou záruku 30 let a garanci na pokles výkonu fotovoltaických panelů po 30 letech provozu maximálně o 13,6 %.

Typů solárních panelů je několik, konkrétně to jsou monokrystalické, polykrystalické a amorfní:

  • Monokrystalické fotovoltaické panely mají nejvyšší účinnost (běžně nad 20 %) a jejich cena je v porovnání s ostatními variantami vyšší. Fotovoltaická elektrárna z těchto panelů má pomalejší náběh v dopoledních hodinách, ale poté vyrábí elektřinu efektivněji. Vysoká účinnost je ovšem zaručena jen v místech s dobrými slunečními podmínkami. Plocha článků je stejnoměrná a panely mají většinou tmavě modrou až černou barvu.
  • Polykrystalické fotovoltaické panely jsou jednodušší na výrobu, což se projevuje v nižší ceně. Jejich výkon je ale o něco slabší (12–17 %). Mají typicky modrý odstín a jsou tvořeny články s nerovnoměrnou plochou, které se skládají z většího počtu malých krystalů. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon a hodí se tam, kde je určitá odchylka od ideální orientace. Mono- i polykrystalické panely jsou vyrobeny z křemíku.
  • Amorfní fotovoltaické panely s výkonem 7–9 % dokáží vyrobit elektřinu i v ‍místech s nedostatkem přímého slunečního svitu, protože napětí na článcích se udrží i při nižší intenzitě svitu. Vyrábějí se z různých materiálů, jako je amorfní křemík, mikrokrystalický křemík, síra nebo organické látky.

Údržba fotovoltaických panelů:

Fotovoltaické panely se konstruují tak, aby byly odolné proti vlivům počasí, včetně krupobití. Jejich údržba je velmi jednoduchá a nevyžaduje zvláštní péči. Vůbec není nutné je omývat ani z nich odstraňovat napadaný sníh. Déšť zajišťuje přirozené omývání solárních panelů a sníh se na panelech dlouho neudrží a rychle z nich sjede.

Když solární panely jednoho dne doslouží a mělo by dojít k jejich likvidaci, nemusíte si dělat žádné starosti. Všechny poplatky spojené s recyklací a zpětným odběrem jsme už uhradili za vás, takže panely stačí jen dopravit do sběrného dvora.

A důrazná rada na závěr. Rozhodně dbejte na svoji bezpečnost a montáž solární elektrárny svěřte profesionálům.

 

Zpět na časté dotazy