Jak ušetřit v domácnosti za energie? Zkuste fotovoltaiku

Spousta rodin řeší jak zařídit, aby byl provoz rodinného domu co nejlevnější. Napoví přitom i obyčejná procházka čtvrtí novostaveb na okrajích měst. Na střechách domů se totiž objevuje něco, co bylo ještě před pár lety raritou – fotovoltaické panely. V Čechách jsou nyní čím dál oblíbenější. Solární elektřina je synonymem pro energetickou soběstačnost, nízké provozní náklady a úsporné bydlení.
V dlouhodobém horizontu se opravdu vyplatí.

Zájem spustily státní dotace a novela zákona

Jedním z důvodů čím dál častějšího využívání energie ze slunce jsou státní dotace. Díky nim domácnosti ušetří až polovinu celkových nákladů za fotovoltaický systém i jeho instalaci. Maximální výše dotace je 100 000 Kč – vždy ale záleží na konkrétním projektu. Od ledna 2016 se k tomu přidala ještě novela zákona, která umožňuje provozovat malé střešní elektrárny do 10 kilowatt i bez žádosti o licenci od Energetického regulačního úřadu.

Ovšem zvolit takový fotovoltaický systém, který bude přesně odpovídat spotřebě daného rodinného domu, to je opravdu oříšek. Na jedné straně je totiž třeba najít ideální řešení z pohledu ekonomiky, na druhé straně také z pohledu maximálního využití dotace.