Jak se chovat k fotovoltaické elektrárně?

Právě vám byla předána vaše vlastní fotovoltaická elektrárna. To znamená velký krok ku nové, zelené budoucnosti a vlastní soběstačnosti! Gratulujeme!

  • SEMS portál

Jedná se o aplikaci, která je využívána pro monitorování elektrárny. Nepoužíváte ji jen vy. V případě potíží do ní nahlídneme i my, abychom mohli vzdáleně diagnostikovat problém na vaší fotovoltaické elektrárně.

Jak aplikace funguje? Co v ní můžete najít? Jak z aplikace poznáte vadnou pojistku? Podívejte se do námi sepsaného návodu.

  • Solární baterie

Máte instalované u elektrárny baterie? Baterií máme více typů. Zajímá vás, jaké a jak se baterie chovají v různých situacích? Baterie omezí svůj nabíjecí a vybíjecí výkon, pokud okolní teplota klesne pod 12 ‍°C. Pokud je jí příliš teplo (nad 30 ‍°C), také se může její výkon omezit. To se projeví tak, že se bude nabíjet pomaleji a přebytky z výroby pak můžou jít do sítě.

Důležitá je také barva kontrolky na baterii. Zelená značí, že je vše v pořádku. Svítí-li kontrolka oranžově, nic se většinou neděje (koukněte prosím do návodu). Svítí-li červeně – neváhejte a volejte.

  • Měnič

Měnič/střídač. Jak funguje? Co znamenají kontrolky na něm? Kontrolky máte vysvětlené na informační nálepce na jeho levé boční straně. Není náročný na údržbu (pasivní chlazení = žádný větráček, co se může rozbít) ani na okolní teploty. Nastavuje se na něm Wi-Fi skrze tlačítko Wi-Fi reset. Více informací najdete v naší technické sekci.

  • Solární panely

Solární panely nejsou komponenty, které by bylo třeba nějak více udržovat. Pokud se nebojíte výšek, lze je jednou za čas očistit – špína však nemá na jejich efektivitu velký efekt – jsou samoomyvatelné. Fotovoltaické panely dosahují maximálního výkonu v teplotě kolem 20 ‍°C a za přímého slunečního osvitu. Přečtěte si, jaký typ solárního panelu je pro vaši střechu nejvhodnější.

  • Rozvaděč

Někdy instalujeme nový, někdy se vejde do toho stávajícího. Obě varianty jsou v pořádku, obě se snažíme dělat co nejpřehlednější a vše vám popsat, abychom vám sžití s fotovoltaickou elektrárnou maximálně usnadnili.

Podrobné informace k jednotlivým komponentám najdete v návodech či videích v naší technické sekci.

 

 

Zpět na časté dotazy