Typy solárních panelů – co bychom o nich měli vědět?

Solární panel

Stále více Čechů dává přednost úspornému bydlení a obrací se k energetické soběstačnosti, kterou přináší elektřina ze slunce. Přemýšlíte o solární elektrárně? Zjistěte, který typ solárních panelů se nejlépe hodí k vašemu domu.

 

Ostrovní systémy: ideální do chatové oblasti

Chcete na svou chatu pořídit solární panel, ale nemáte možnost připojení k síti? Řešením je ostrovní solární systém, který se používá v oblastech, kde připojení k rozvodné síti není možné nebo by bylo finančně náročné. Takovým případem jsou například chatové oblasti, obytné automobily nebo lodě.

Součástí ostrovních solárních systémů je speciální baterie, která uchovává vyrobenou energii. V době, kdy není dostupné dostatečné množství slunečního záření, jednoduše využijete energii uloženou v baterii. Šetrné energetické řešení navíc podporují i státní dotace v ‍případě, že se jedná o ‍zkolaudovaný rodinný dům. Příspěvek z programu Nová zelená úsporám vám pokryje až 50 % všech nákladů.

 

Systémy zapojené do sítě: dostatek energie pro rodinný dům

Sluneční systémy zapojené do veřejné sítě mají oproti ostrovním systémům tu výhodu, že kdykoli solární systém vyrábí přebytek energie, dodává jej do sítě. V době nedostatku vlastního výkonu můžete naopak odebírat energii z rozvodné sítě a nemusíte mít obavy, že by váš rodinný dům zažil energetickou nouzi. Solární systém navíc můžete využít i k ohřevu vody.

 

Vyberte si nejvhodnější typ pro váš domov

Připojení k síti není jediným kritériem, podle kterého byste měli vybírat solární panely. Podle typu solárních článků lze fotovoltaické panely a kolektory rozdělit na tři typy, které se liší svými vlastnostmi, výkonem a schopností proměňovat energii z rozptýleného světla. Nejvhodnější typ pro váš domov byste měli vybírat například podle polohy pozemku. V lokalitě Evropy se nejčastěji využívají polykrystalické a monokrystalické panely, které mají podobnou roční výrobu.

 

Monokrystalické panely: vysoká účinnost při ideálních podmínkách

V našich zeměpisných šířkách se nejčastěji používají panely s monokrystalickými články. Krystaly křemíku v těchto článcích jsou větší než 10 cm, plocha článků je stejnoměrná a panely mají většinou tmavý odstín do hněda až černa.

Má váš pozemek ideální sklon a orientaci ke slunci? Potom využijte účinnost monokrystalických článků, která se pohybuje v rozmezí 14–18 % a je ze všech třech typů solárních článků největší. Solární elektrárna z těchto panelů se pomaleji rozbíhá, ale poté dodává energii efektivněji. Vysoká účinnost je ovšem zaručena jen v místech s dobrými světelnými podmínkami.

 

Polykrystalické panely: rovnoměrný výkon při rozptýleném světle

O něco nižší účinnost (asi 12–17%) mají solární panely s polykrystalickými články. Jejich výroba je o něco jednodušší a v minulosti se proto daly pořídit za výrazně nižší cenu. Dnes se však cenový rozdíl snížil na minimum.

Polykrystalické solární panely mají typický modrý odstín a jsou tvořeny články s nerovnoměrnou plochou, které se skládají z většího počtu malých krystalů. Solární elektrárna z těchto panelů má rovnoměrnější výkon a hodí se tam, kde je určitá odchylka od ideální orientace. Pokud se vaše obydlí nachází v místech, kde světlo přichází z boku a je více rozptýlené, měla by vaše volba padnout právě na polykrystalické panely.

 

Amorfní panely: vyšší citlivost při nízké intenzitě svitu

Máte k dispozici velkou plochu, která však není vhodně orientována? Pak najdete vítěze mezi amorfními solárními panely. Základem těchto panelů je tenká křemíková vrstva napařovaná na sklo nebo fólii. Účinnost amorfních panelů se pohybuje v rozmezí 7–9 % a pro dosažení stejného výkonu jako u předchozích panelů proto potřebujete 2,5× větší plochu. Celoroční výnos je však až o 10 % vyšší. Důvodem je vyšší citlivost amorfních panelů na rozptýlené sluneční záření. Napětí na článcích se proto udrží i při nižší intenzitě svitu.

Amorfní křemík má ještě jednu výhodu. Jeho účinnost s rostoucí teplotou klesá podstatně pomaleji a nedochází tak snadno k ‍přehřívání jako u krystalického křemíku. V letních měsících je tak z amorfních modulů lepší výtěžnost.

 

Zpět na časté dotazy