Výkon fotovoltaiky v zimě - kolik vyrobíte elektřiny a jak se fotovoltaika vyplatí?

Fotovoltaika v zimě
Fotovoltaické panely jsou nevyčerpatelným zdrojem energie. Co se však děje, když přijde zima? V ‍tomto článku se zaměříme na to, jak funguje fotovoltaika v ‍zimě, jaký je její výkon; vysvětlíme, jak solární panely pracují za nízkých teplot. Poradíme, jak maximalizovat jejich efektivitu v ‍nevlídném zimním počasí.

Jak pracují solární panely v ‍zimě?

V ‍zimních měsících se solární panely setkávají s ‍jistou nepřízní počasí ‍– ‍mohou být zakryty sněhem, je častěji zataženo a ‍jsou kratší dny. Jak tyto faktory ovlivňují výkonnost fotovoltaické elektrárny?

I ‍přesto, že zimní sluneční paprsky mohou mít nižší intenzitu než v ‍letních měsících, solární panely stále absorbuji sluneční světlo a ‍přeměňují ho na elektrickou energii. Dokážou fungovat i ‍za oblačného počasí, a ‍to díky schopnosti absorbovat i ‍difuzní sluneční záření. Nicméně nízké teploty mohou ovlivnit výkon baterií v ‍solárních panelech, což je nutné vzít v ‍úvahu pro jejich správném umístění v ‍domě.

Kolik vyrobí fotovoltaika elektřiny při nepřízni počasí?

Výkon solárních panelů je ovlivněn počasím a ‍roční dobou, tedy dobou od východu do západu slunce. Ale i ‍když je zataženo nebo prší, panely vyrábějí. V ‍grafu je příklad výroby fotovoltaické elektrárny umístěné ve Středočeském kraji.

Graf vyrobené elektřiny u ‍5,88kWp elektrárny (14 ‍panelů):

Výkon FVE v zimě graf

Co ovlivňuje výkon solárních panelů a ‍jak zvýšit výkon solárních panelů v ‍zimě?

Výkon a ‍efektivitu výroby solárních panelů může ovlivňovat několik faktorů. Kromě samotné intenzity slunečního záření hrají roli i ‍teploty, čistota panelů a ‍úhel, pod kterým jsou namontovány.

Teplo je ale problém spíše v ‍létě, kdy účinnost panelů mírně klesá s ‍každým stupněm nad ‍25°C. Zároveň jsou však delší a ‍slunečnější dny, takže se pokles na celkové výrobě příliš neprojeví. Může tak nastat situace, kdy například v ‍lednu za slunného dne si fotovoltaikou doma i ‍zatopíte.

Jak zvýšit výkon solárních panelů při špatném počasí:

  • Sklon a ‍orientace solárních panelů: Správný sklon a ‍orientace solárních panelů jsou klíčové pro jejich efektivitu. V ‍závislosti na geografické poloze lze optimalizovat úhel natočení panelů tak, aby co nejlépe absorbovaly sluneční záření. Záleží však, jak je orientována střecha domu, na který solární panely montujeme. Mnohdy prostě nemáme na výběr. Na ploché střechy se používají konstrukce, jež panely skloní do výhodnějšího úhlu, zároveň je zde často možnost zvolit orientaci podle světových stran. Panelům by nemělo nic stínit, ale i ‍to umí vyřešit optimizér, který vyrovnává výrobu jednotlivých panelů například při zastínění jednoho z ‍nich.
  • Ukládání přebytečné elektřiny do baterie: Instalace baterií k ‍fotovoltaickému systému může být strategickým tahem. Baterie umožňují ukládat přebytečnou elektřinu vyrobenou během slunečného dne. Tuto energii lze pak využít v ‍době, kdy slunce nesvítí dostatečně, obvykle večer. Tímto způsobem se minimalizuje závislost na okamžité sluneční expozici a ‍zvyšuje efektivita využití vyrobené elektrické energie.
  • Investice do moderních technologií: Technologie výroby se zlepšuje a ‍účinnost solárních panelů se postupně zvyšuje, byť má své fyzikální limity. Výhodou jsou tzv. ‍bifaciální (oboustranné) panely, které sbírají difuzní světlo i ‍ze zadní strany. Tím se zvyšuje celková výroba.

Mapa slunečního svitu v ‍ČR

Pro lepší plánování a ‍optimalizaci solárních panelů v ‍zimě je užitečné mít přehled o ‍slunečním svitu v ‍konkrétní oblasti. Pro celý svět i ‍pro Českou republiku jsou zpracované mapy slunečního svitu, které ukazují, s ‍jakým výkonem lze počítat v ‍konkrétní lokalitě. Lze z ‍nich vyčíst i ‍návrh orientace a ‍úhel natočení solárních panelů.

I ‍přesto, že zima přináší výzvy pro výkon fotovoltaických panelů, existují způsoby, jak zvýšit jejich efektivitu. Správný úhel natočení a ‍znalost lokálních podmínek jsou klíčové pro optimalizaci solárního systému především v ‍chladných měsících. S ‍vhodným umístěním a ‍nastavením celého fotovoltaického systému se z ‍něj stane udržitelný zdroj solární elektřiny i ‍během zimy.

 

Zpět na časté dotazy