Jak ušetřit v domácnosti za energie? Zkuste fotovoltaiku

Spousta rodin řeší, jak zařídit, aby byl provoz rodinného domu co nejlevnější. Napoví přitom i obyčejná procházka čtvrtí novostaveb na okrajích měst.

Na střechách domů se totiž objevuje něco, co bylo ještě před pár lety raritou – fotovoltaické panely. V Čechách jsou nyní čím dál oblíbenější. Solární elektřina je synonymem pro energetickou soběstačnost, nízké provozní náklady a úsporné bydlení. V ‍dlouhodobém horizontu se opravdu vyplatí.

Zájem spustily státní dotace a novela zákona

Jedním z důvodů čím dál častějšího využívání energie ze slunce jsou státní dotace. Díky nim domácnosti ušetří až polovinu celkových nákladů na fotovoltaický systém i jeho instalaci. Maximální výše dotace je až 212 ‍500 Kč – vždy ale záleží na konkrétním projektu. Novinky a změny v možnostech čerpání dotací na fotovoltaické elektrárny upravuje program Ministerstva životního prostředí - Nová zelená úsporám.

Zvolit fotovoltaický systém, který bude přesně odpovídat spotřebě daného rodinného domu, to je opravdu oříšek. Na jedné straně je totiž třeba najít ideální řešení z pohledu ekonomiky, na druhé straně také z pohledu maximálního využití dotace. Při výběru řešení se můžete inspirovat fotovoltaickými systémy na klíč.

 

Zpět na časté dotazy