Ekonomická výhodnost fotovoltaiky: Kdy se vám investice vrátí zpět?

Všichni se snažíme ušetřit, a přitom si zachovat svůj standard. A třeba taková elektřina patří k těm největším položkám rodinného rozpočtu. To máte vytápění, vaření, ohřev vody, energie pro stále více a více elektrospotřebičů… A pravidelné zálohy za elektřinu rostou a rostou. Řešením může být právě fotovoltaika na klíč: Díky tomu, že si budete vyrábět vlastní elektřinu, šetříte za tu neodebranou ze sítě.

Je fotovoltaika zbytečná a jen pro bohaté? Vyvracíme 3 nejrozšířenější mýty

Kolem fotovoltaiky stále panuje dost mýtů. A to i přesto, že už zdaleka nejde o výdobytek, který bychom znali sotva pár měsíců.

Pořízení solárního systému je drahé

Pořízení solárního systému rozhodně něco stojí. Vždy záleží na velikosti elektrárny, technickém řešení, kvalitě a na dalších vlastnostech. Dobrou zprávou ale je, že na pořízení fotovoltaického systému nejste sami. Pomůže vám stát. Stačí splnit podmínky pro získání dotace, a jakmile instalaci vlastní solární elektrárny zaplatíte, finanční injekce vám přijde na účet.

Konkrétně mluvíme o dotaci Nová zelená úsporám, díky které vám v případě fotovoltaického řešení na účet přiteče minimálně 40 000 Kč (či maximálně 50 % z uznatelných nákladů). A čím promyšlenější je solární systém, tím větší je i dotace. Vyšplhat může až na částku 170 000 Kč. Fotovoltaiku tedy můžete u innogy získat od 68 895 Kč (při získání dotace). A to už není tak závratná částka, co myslíte?

Fotovoltaika se nevyplatí

Jestli se vám fotovoltaika vyplatí, nebo nevyplatí, o tom se můžete jednoduše přesvědčit sami a během chvilky. Bude pak na vás, jestli se do budování domácí solární elektrárny pustíte.

My ale máme spočítáno například to, že s 8 solárními panely o výkonu 2,2 kWp (kilowatt peak) a roční výrobou 2,2 MWh můžete za 30 let životnosti systému ušetřit i 485 930 Kč. Oproti pořizovacím nákladům ve výši 68 895 Kč, které uvádíme na předchozích řádcích, je to podstatně vyšší částka, že?

Je jen pro ty, kteří chtějí šetřit životní prostředí

Ruku na srdce, kdo se ho dnes šetřit nesnaží? Rozhodně to ale není, nebo by neměl být jediný argument, proč si solární systém pořídit. To, že jde o řešení přívětivé k přírodě, je ale pravda. Navíc s vlastním solárním systémem získáte také větší nezávislost na energii ze sítě. V případě výpadku proudu můžete čerpat buď elektřinu, kterou vaše elektrárna právě vyrobila, nebo tu, kterou si ukládáte do baterie.

Co musí žadatel splnit, aby dostal dotaci?

Jestli vám naskočí husí kůže, když se začne mluvit o dotacích, protože si s nimi hned spojíte štosy dokumentů, kterým nerozumíte, nepříjemné úředníky a nejistotu, jestli se na vás štěstí z programu Nová zelená úsporám usměje, zapomeňte na to. V innogy se o všechnu administrativu spojenou se získáním dotace postaráme za vás. Navíc garantujeme, že pokud dotaci od státu nezískáte, vyplatíme vám ji my.

Jaké jsou tedy podmínky pro získání dotace?

  • O dotaci může požádat majitel rodinného domu či objektu k bydlení. Může jít o fyzickou i právnickou osobu.
  • Budova musí splňovat definici rodinného domu nebo objektu k bydlení. Co to znamená? Že je víc než polovina podlahové plochy určena k trvalému bydlení a dům nemá víc než tři samostatné byty.
  • Dům by měl mít nejvýš dvě nadzemní podlaží, k tomu jedno podzemní a jedno podkroví.
  • V katastru by měl být dům veden jako rodinný. U tohoto bodu jsou však možné výjimky (objekt k bydlení, hospodářská usedlost, apod.).
  • V domě nemusíte mít trvalé bydliště.
  • Nemusíte si ani lámat hlavu s technickými podmínkami. Není například nutné, aby měl dům tepelnou izolaci nebo výhodnější energetickou třídu. Jediným parametrem, který by vás měl zajímat, je to, zda dokážete během roku spotřebovat aspoň 70 % elektřiny, kterou si sami vyrobíte.

Vyberte si z balíčků ten svůj

innogy nabízí tři balíčky, které se liší počtem a výkonem solárních panelů, a tedy množstvím vyrobené energie za rok.

Balíček fotovoltaika bez akumulace je vhodný pro rodinné domy s nízkou spotřebou. Roční spotřeba u nich může být kolem 3 MWh. Tento solární systém složený z 8 panelů (celkový výkon 2,2 kWp) vyrobí ročně 2,2 MWh. Za 30 let s ním dosáhnete úspory za elektřinu až 485 930 Kč. To je až 16 198 Kč ročně. Při pořízení zaplatíte 134 395 Kč, zpět se vám vrátí dotace ve výši až 65 500 Kč. Celkem vás tedy systém přijde na až 69 395 Kč.

Balíček fotovoltaika s ohřevem vody se hodí pro rodinné domy se spotřebou kolem 5 MWh. Tento systém ročně vyrobí 3,5 MWh, skládá se z 13 panelů o celkovém výkonu 3,6 kWp. Součástí fotovoltaiky tohoto typu je i baterie s kapacitou 4,8 kWh. Cena systému s baterií je 261 144 Kč a dotace ji může snížit až o 115 000 Kč, tedy na 146 144 Kč. V případě, že se rozhodnete pro systém bez baterie, bude cena 182 445 Kč a výše dotace až 65 500 Kč. Ve výsledku jde tedy o investici 116 945 Kč. Za 30 let můžete ušetřit až 789 636 Kč. To je až 26 321 Kč ročně.

Balíček fotovoltaika s bateriemi je pro rodinné domy s roční spotřebou kolem 7 MWh. Solární systém ročně vyrobí 5,1 MWh, obsahuje baterii a skládá se z 18 panelů o celkovém výkonu 5kWp. Vaše počáteční investice bude 483 357 Kč, přičemž můžete získat dotaci až 170 000 Kč. Celkem vás tedy tento solární systém přijde na 313 357 Kč. Za 30 let s ním ušetříte až 1 093 342 Kč. To je až 36 445 Kč ročně.

Moderní řešení financí i životního prostředí

Díky fotovoltaice na klíč tedy můžete každý měsíc ušetřit i několik tisíc korun, které byste jinak vynaložili za elektřinu. Další plusem je menší závislost na energii ze sítě, což oceníte hlavně v případě výpadku proudu. A nakonec je tu ještě příroda, která si zaslouží péči nás všech a kterou tímto řešením zbavíte trošky té energetické nálože.