Mýty ve fotovoltaice I

Určitě to znáte také. Jedna paní povídala, že… Zaručeně pravdivé zprávy, u nichž se následně ukáže, že je to všechno poněkud jinak. Platí to i pro fotovoltaiku neboli získávání elektřiny ze slunce. Pojďme se tomu všemu podívat blíže na zoubek a vyberme pár ilustrativních příkladů právě takových polopravd a mýtů.

 

Instalace solárních panelů se nevyplatí z toho důvodu, že elektřinu z nich lze získat pouze v letním období.

  • Na první pohled by to tak mohlo vypadat, ale panely samozřejmě fungují a vyrábějí elektřinu po celý rok. Výkon solárních panelů roste s intenzitou slunečního záření a z toho důvodu je jejich produkce nejvyšší v letním období, na druhou stranu příliš vysoké teploty jejich účinnost lehce snižují. I v zimě se však s fotovoltaikou dají snížit náklady na elektřinu.

Pořízení solárních panelů je drahé.

  • Nikdo netvrdí, že nainstalování střešní fotovoltaiky je zadarmo. Vždy záleží na velikosti elektrárny, technickém řešení, kvalitě komponent a dodavatelů a dalších faktorech. Nicméně investiční náklady výrazně klesají a v porovnání třeba s dobou před deseti lety je rozdíl opravdu propastný. Výroba elektřiny ze solárních panelů je tak stále efektivnější. Navíc lze využít státní dotaci z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), kterou všem zájemcům o pořízení fotovoltaiky garantujeme až do výše 170 tisíc korun. Navíc v nové dotaci NZÚ od roku 2022 budete moci získat dotaci až 220 000 Kč Elektrárnu od nás si mohou zákazníci pořídit při získání dotace už od zhruba 70 tisíc korun.

Výroba solárních panelů zatěžuje životní prostředí, neboť se na jejich výrobu spotřebuje více elektřiny, než kolik jí během své životnosti samy vyrobí.

  • Pokud jde o spotřebu elektřiny při výrobě panelů, tak díky jejich vysoké účinnosti lze počítat s návratností do dvou let Vzhledem k tomu, že se životnost panelů pohybuje kolem 30 let, zbývá skutečně spousta času na to, aby uspořily finance svým majitelům a zároveň přinesly i úlevu pro životní prostředí.

Recyklace panelů je problematická, takže i v tomto případě dostává životní prostředí zabrat.

  • Sklo a hliník, které většinově tvoří solární panely, se dají bez potíží recyklovat. Totéž platí i o plastových materiálech a kovových konstrukcích, na nichž se panely nacházejí. Vývoj panelů postupuje velmi rychle kupředu, s čímž souvisí i fakt, že výrobci pochopitelně myslí také na jejich bezproblémovou recyklaci. Navíce zákazníci innogy nemusí mít už žádnou starost s recyklaci. Všechny poplatky jsou uhrazeny v okamžiku předání díla. Až vám tedy elektrárna doslouží, tak panely, baterie či střídač odevzdáte do sběrného dvora a o nic jiného se nemusíte starat.